Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla lekarzy prowadzących indywidualną leczniczą działalność gospodarczą. Ubezpieczenie OC lekarza jest zawierane na rok i uwzględnia szkody powstałe w wyniku wykonywania bądź niezgodnego z prawem zaniechania realizowania świadczeń zdrowotnych. Firma ubezpieczeniowa zawierająca z lekarzem polisę OC wypłaci odszkodowanie pacjentowi któremu wyrządził on nieumyślnie szkodę podczas wykonywania czynności zawodowych.
Czym jest ubezpieczenie OC lekarza?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarza oferowane przez ubezpieczyciela występuje w różnych wersjach i jest dobierane indywidualnie. Ubezpieczenie OC lekarza stanowi gwarancję jego zabezpieczenia finansowego oraz jego rodziny. Polisa jest wymogiem wykonywania tego zawodu i obejmuje różne szkody, które mogą zaistnieć w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. OC jest obowiązkowe dla lekarzy prowadzących indywidualną praktyką (Ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku), natomiast dla pracujących na podstawie umowy jest dobrowolne (Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku). Jest to niezbędne zabezpieczenie od ewentualnych roszczeń wysuwanych przez pokrzywdzonych pacjentów. Ubezpieczenie chroni lekarzy na wpadek szkód spowodowanych ich działaniem lub zaniechaniem w przedmiocie świadczeń zdrowotnych. Polisa OC stanowi także zabezpieczenie potrzeb pacjentów na wypadek powstania błędu medycznego.
Czym dla pacjenta jest ubezpieczenie OC lekarza?
Jeżeli pacjent zostanie poszkodowany wskutek błędnie wykonanych procedur medycznych może zgodnie z prawem starać się o zadośćuczynienie finansowe od lekarza. Odszkodowanie z ubezpieczenia OC lekarza służy do opłacenia kosztów ponownego leczenia i poddania się rehabilitacji. OC lekarza obejmuje również odszkodowanie za negatywne skutki błędu medycznego, który spowodował utratę zdolności wykonywania pracy i uzyskiwania zarobku przez poszkodowanego. Jeśli doszło do śmierci pacjenta, o wypłatę zadośćuczynienia może ubiegać się jego rodzina. Polisa OC to najlepszy sposób zabezpieczenia interesów lekarza i pacjenta w przypadku zaistnienia takich sytuacji.
W jakich przypadkach działa obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza?
Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lekarza znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach związanych z wykonywanym zawodem medycznym. Ubezpieczenie OC lekarza chroni go przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów oraz zapewnia pokrycie kosztów za obronę prawną przed zarzutami.
Przykłady wypłaty odszkodowania z OC lekarza:
- Błędy w sztuce lekarskiej – w sytuacji gdy pacjent odniósł szkodę z powodu pomyłki diagnostycznej czy nieprawidłowego leczenia.
- Naruszenie standardów opieki zdrowotnej – określane jest w sytuacji gdy lekarz nie wykonuje czynności medycznych zgodnie z obowiązującymi standardami wskutek czego ucierpiał pacjent.
- Nieprawidłowości proceduralne – czyli lekarz nie zaleca odpowiednich badań medycznych, nie udziela pacjentowi niezbędnych informacji itd.
- Zaniedbania wobec pacjenta – lekarz zaniedbując swoje obowiązki doprowadził do szkód zdrowotnych lub finansowych pacjenta.
Posiadając aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty wynajęcia prawnika który zajmie się obroną adekwatnie do przedstawionych roszczeń. Ponadto pokryje koszty postępowań sądowych i przedsądowych, wynagrodzenia opinii biegłych i wypłaci rekompensaty za szkody osobowe pacjentów. OC lekarza pozwala eliminować skutki nieumyślnych błędów. Polisa nie uchroni przed nimi, ale pomoże rozwiązać ewentualne problemy i da gwarancję niezawodnej ochrony.