Medycyna jest dziedziną, w której wymaga się nie tylko ogromnej wiedzy branżowej, ale także odporności na stres oraz umiejętności radzenia sobie z presją. Nie powinno zatem nas dziwić, że ubezpieczenia medyczne dla lekarzy są nieodłącznym elementem ich aktywności zawodowej. Ubezpieczenie medyczne od odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni lekarzy przed konsekwencjami błędów, które, jak wiadomo, mogą się przytrafić nawet doświadczonym praktykom.
Ubezpieczenie OC medyczne a szkody osobowe i rzeczowe
Ubezpieczenie OC medyczne chroni przed szkodami osobowymi, które wynikają z działania lub zaniechania lekarza podczas wykonywania przez niego obowiązków zawodowych. A zatem, polisa OC działa w sytuacji, w której pacjent doznaje krzywdy wskutek popełnienia błędu medycznego lub podjęcia nieprawidłowego leczenia. Warto przy tym wiedzieć, że ubezpieczenie to nie obejmuje konsekwencji wyrządzenia strat materialnych.
Obowiązkowe ubezpieczenie medyczne OC dla lekarzy. Dla kogo?
Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi obowiązek posiadania ubezpieczenia medycznego OC obejmuje lekarzy prowadzących praktykę:
- indywidualną,
- grupową.
Jest to zabezpieczenie przeznaczone dla lekarzy, którzy są w stanie dzięki temu uniknąć wysokich kosztów związanych z ewentualnymi procesami sądowymi oraz odszkodowaniami w konsekwencji popełnienia błędu medycznego. Wprawdzie lekarze, którzy są zatrudnieni w placówkach medycznych na umowie o pracę, nie muszą obligatoryjnie posiadać takiego ubezpieczenia OC, to jednak praktyka pokazuje, że wielu z nich decyduje się na dobrowolne wykupienie polisy.
Przepisy prawne, które regulują kwestie związane z ubezpieczeniem medycznym OC dla lekarzy
Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie medyczne OC, to kwestie z tym związane są regulowane przez zapisy ustawy z dn. 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym akcie prawnym podmioty prowadzące działalność leczniczą są zobligowane do tego, by posiadać polisę OC. Szczegóły, w tym np. rozwiązania dotyczące minimalnych sum gwarancyjnych, zostały z kolei określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 29 kwietnia 2019 roku. W tym akcie prawnym precyzuje się, jakie są minimalne kwoty ubezpieczenia. Rzecz jasna, ubezpieczyciele mogą oferować lekarzom wyższe sumy polisy od tych przewidzianych w przepisach.
Błędy medyczne oraz ich konsekwencje
Przez błędy medyczne rozumie się sytuacje, w których:
- niewłaściwe działania,
- zaniechanie,
ze strony lekarza skutkuje poniesieniem przez pacjenta szkody na zdrowiu. Takie działanie może np. być efektem:
- złego doboru metody leczenia,
- nieprawidłowej diagnozy,
- błędnego postępowania w trakcie zabiegu lekarskiego.
Ubezpieczenie OC medyczne dla lekarzy. Podsumowanie
Ubezpieczenie OC medyczne dla lekarzy nie powinno być traktowane jedynie jako żmudny, prawny obowiązek, jest to bowiem również instrument, który zabezpiecza przyszłość zawodową medyka… a przecież nawet największy specjalista może popełnić błąd. Tymczasem, odpowiednia polisa medyczna pozwala lekarzowi spokojnie wykonywać jego pracę, dając przy tym poczucie bezpieczeństwa (https://oclekarzy.com.pl/ubezpieczenie-dla-lekarza-podstawowe-informacje/). Ubezpieczenie to chroni przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych, pozwalając na skoncentrowanie się na tym, co jest najważniejsze, czyli na leczeniu oraz pomaganiu innym. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że ubezpieczenie OC jest nieodzownym elementem codziennej praktyki każdego lekarza.